NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA

 
Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce jest to system nadawania cyfrowego sygnału telewizyjnego na terenie Polski, zgodnego z międzynarodowym standardem DVBT.

Do odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej wymagany jest odpowiedni telewizyjny sprzęt odbiorczy (odbiornik DVBT tzw. settop box podłączony do telewizora lub sam telewizor ze zintegrowanym tunerem DVBT), który jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz zakodowany zgodnie ze standardem MPEG4 (H.264/AVC) oraz dźwięk wielokanałowy zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus (EAC3). Nadawanie w kompresji MPEG4 pozwala na odbiór lepszej jakości obrazu i dźwięku oraz telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.

Posiadacze telewizorów ze zintegrowanym dekoderem DVBT/ MPEG2 wyposażonym w wejście do podłączenia modułów CI (Common Interface) oraz widzowie wykorzystujący odbiorniki DVBT/ MPEG2 również posiadające gniazdo CI, w celu umożliwienia odbioru programów zakodowanych w MPEG4 mogą używać modułu transkodującego z MPEG4 na MPEG2. Powyższe rozwiązanie daje możliwość jedynie odbioru programów w jakości SDTV, ale pozwoli na wykorzystanie urządzeń DVBT/ MPEG2 do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (o ile mają gniazda CI i stosownie przygotowane oprogramowanie).

Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga wymiany anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie częstotliwości co dotychczasowa telewizja analogowa.